Sündmused
Võta ühendust
Lahtiolekuajad
Vääna raamatukogu on suletud kuni 15. augustini!

Tabasalu raamatukogu on suvepuhkusel 8.07-11.08.

SAUN. Ajalugu, kultuur, tervis, ehitus

Urmas Hõbepappel, Liisa Hõbepappel, Silja Nellis, Siim Nellis

See on raamat igasse sauna eesruumi. Autorid vastavad küsimustele, kui vana on Eesti saun, milline on meie saunapärimus ja kuidas saunatatakse täna, mis vahe on Türgi hammam’il ja Jaapani onsen’il, kuidas mõjutab saunas käimine inimeste tervist ning kuidas ehitada tänapäevast leilisauna.

AJALUGU
Raamat algab kokkuvõttega maailmasaunade ajaloost. Tutvustatakse Vahemere (balneum’id, termid ja hammam’id), Aasia (Hiina, Jaapan) ning Ameerika (higitelgid ja temaskal’id) saunatraditsioone. Teisest peatükist leiab ülevaate, kui vana on Eesti saun ning kuidas asetub Eesti saun maailmasaunade suurde perre.

KULTUUR
Kirjutame Eesti saunatraditsioonidest ja uskumustest läbi aegade: humoorikatest ülestähendustest Eesti sauna kohta vara-uusajal ja saunatamise põhitõdedest tänapäeval (kütmine, vihtlemine, karastamine). Eestimaalaste saunatamisuuringust leiab vastused küsimustele, kui palju, kuidas ning kus käiakse saunas tänapäeva Eestis.

TERVIS
Kas väikelapsed tohivad saunas käia, kas süüa enne või pärast sauna, kas saunatamine aitab kaalu langetada ning kuidas mõjutab saunas käimine meie und? Raamatust saab teada, mis juhtub meie kehaga saunalaval ning kas saun aitab leevendada erinevaid haiguseid (südame ja veresoonkonna haigused, viirused ja hingamisteede haigused, stress ja depressioon jt).

EHITUS
Viimasest peatükist saab näpunäiteid leilisauna ehitamise kohta. Toome välja hulganisti üldisi põhimõtteid sauna soojustamisest sobiva võimsusega kerise valimiseni. Oleme lisanud ka detailsed ülevaated koos joonistega ventilatsiooni, saunalava paigutuse ja konstruktsiooni, leiliruumi õhu- ja niiskuskindluse jm kohta.