Sündmused
Võta ühendust
Lahtiolekuajad
Pühadeaegsed lahtiolekuajad!

Karikaturist Vello Agori näitus "Gorikatuur"
1. novembrist Tabasalu raamatukogus!
Ajaloolised maakaardid Enn Soosaare kogust, Tabasalu raamatukogus alates 12. novembrist.

Põhjamaine Eesti

Rahvusriigi sünd

Mart Kuldkepp

Eestist sai iseseisev rahvusriik Esimese maailmasõja segastel aastatel, mil Euroopa impeeriumide vahelises suurheitluses kujunes ootamatult välja uus poliitiline ja mõtteruum Euroopa väikerahvaste rahvuslikuks enesemääramiseks. Paljude eestlaste jaoks oli rahvuslik enesemääramine lähedalt seotud Eesti põhjamaisuse ideega, mida juba maailmasõja algusaastatel oli propageerinud poliitiline suurseikleja Aleksander Kesküla. Ka Eesti iseseisvuse väljakuulutamise ajal ja järel jätkas Eesti rahvuslik eliit oma püüdlusi anda Eesti põhjamaisele identiteedile reaalpoliitiline sisu. Need katsed lõppesid Eesti iseseisvuse ajutise kaotusega 1940. aastal, kuid taaselustusid ligi pool sajandit hiljem uue rahvusliku ärkamise lainel.

Mart Kuldkepp (snd 1983) on Tartu Ülikoolis õppinud ajaloolane ja skandinavist ning Eesti ja Põhjamaade ajaloo korraline professor Londoni Ülikooli Kolledžis (UCL).

„Ladusalt loetav raamat pakub välja uue ja värske vaate Eesti rahvusriikluse sünnile, käsitledes seda mitte tavapäraselt Eesti sisepoliitilise saavutusena, vaid laiemas põhjamaises raamistuses. Autor toob arvukatest arhiividest käibesse palju uut ajaloolist informatsiooni, mis aitab tänuväärsel moel mitmekesistada meie teadmisi Eesti ajaloost.“

Marek Tamm, ajaloolane