Sündmused
Võta ühendust
Lahtiolekuajad
Vääna raamatukogu on suletud kuni 15. augustini!

Tabasalu raamatukogu on suvepuhkusel 8.07-11.08.

Asteroidid  

Kuidas arm, hirm ja ahnus otsustavad meie tuleviku kosmoses

Martin Elvis

Mis ajendab meid asteroide uurima ja tulevikus neile lendama? Selleks on inimkonnal kolm olulist põhjust: hirm, arm ja ahnus.
Me kardame asteroide, sest nad võivad hävitada elu Maal. Hirm huku ees sunnib üles otsima kõik tapjaasteroidid, mis võiksid koduplaneeti tabada.
Me armastame asteroide, sest nad on teadusele hindamatu infoallikas, mille uurimine võib anda teavet Päikesesüsteemi ehituse ja elu alguse kohta.
Me himustame asteroide, sest seal leidub suuri varandusi, mis võiksid tuua kasu kogu maailmale. See tõukab meid joonistama Päikesesüsteemi uut kaarti, kus paljusid asteroide tähistaks suur X kirjaga „Siia on peidetud varandus“.
Astrofüüsik Martin Elvise raamat lennutab lugeja tugitoolist otse taevakividele, mis on inimestele ülimalt väärtuslikud, kuid häbematult vähe tuntud. Raamat algab asteroidide sünniloost ja jõuab välja äsja startinud ja planeeritavate kosmosemissioonideni. Taevased kaevandused pole enam ulme, vaid juba homne päev.

Martin Elvis töötab Smithsoni ja Harvardi observatooriumite ühises astrofüüsika keskuses. Tema uurimisvaldkondadeks on röntgenastronoomia, mustad augud ja kvasarid ning asteroidid. 2007. aastal tunnustati tema tööd teaduskommunikatsiooni alal rahvusvahelise auhinnaga Pirelli INTERNETional Award ning tema järgi on nime saanud asteroid 9283 Martinelvis.